Czy ciało po ekshumacji można skremować?
Ekshumacja zwłok jest najczęściej dokonywana w celu przeniesienia grobu na inny cmentarz. Należy pamiętać, że nie można jej dokonać bez uzyskania odpowiedniej zgody oraz w dowolnie wybranym terminie. Regulują ją przepisy prawne, które wyznaczają również okres w którym można ją wykonywać. Czy ciało po ekshumacji może być jednak poddane spopieleniu? W jaki sposób ciało zmarłego może być ponownie pochowane? Wyjaśnienie znajduje się w tekście.
Co należy wiedzieć o ekshumacji zwłok?
Możliwość wykonania ekshumacji, jej zasady, a także wytyczne z nią związane, opisuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Chcąc dokonać ekshumacji zwłok należy przede wszystkim uzyskać zgodę państwowego inspektora sanitarnego. Koniecznym jest również zawiadomienie w formie pisemnej zarządu cmentarza, na terenie którego ekshumacja ma być dokonywana.
Okres, w którym można wykonać ekshumację na terenie państwa polskiego, trwa od 16 października do dnia 15 kwietnia. Z zaznaczeniem, że dokonuje się jej w godzinach porannych. W wyjątkowych przypadkach można ubiegać się o dokonanie jej w terminie innym niż powyższy, lecz będzie to najprawdopodobniej wymagało dodatkowych wytycznych, co do zachowania wszelkich zasad sanitarnych. Warto również zaznaczyć, że w przypadku ciała osoby zmarłej z powodu chorób zakaźnych jak np. cholera, dżuma, wąglik, nosacizna i inne, dokonanie ekshumacji będzie możliwe dopiero po upływie co najmniej dwóch lat.
Co się dzieje z ciałem po ekshumacji i czy można je spopielić?
Ekshumacja i rygor sanitarny, który podczas niej obowiązuje, znacząco różni się od tego związanego z pochówkiem. Jest to spowodowane przede wszystkim drobnoustrojami oraz bakteriami, które wraz z postępującym rozkładem zwłok, mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia osób je wydobywających oraz przy tym obecnych. Dlatego wymaga też uzyskania odpowiedniej zgody i przestrzegania przepisów prawa – wyjaśnia ekspert z zakładu pogrzebowego Hades w Lublinie.
Po ekshumacji, ciało osoby zmarłej może zostać ponownie pochowane w nowym grobie lub spopielone. Należy pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, zwłoki, które będą wydobywane z grobu przed okresem mineralizacji (tj. do 20 lat), muszą pozostać w trumnie, bez otwierania wieka. Następnie trumnę umieszcza się w skrzyni obitej blachą, która służy do przewozu na terenie Polski.
Sprawa wygląda natomiast inaczej w przypadku, gdy ciało jest już po upływie mineralizacji zwłok (tj. powyżej 20 lat od pochówku). W takiej sytuacji, szczątki znajdujące się w grobie umieszczane są w nowej trumnie, a podczas jej zamykania, musi asystować powiatowy lub portowy inspektor sanitarny, który następnie ją opieczętuje.
Wytyczne dotyczące kremacji ciała po jego ekshumacji są w głównej mierze takie same jak przy standardowym spopielaniu zwłok. Nie wolno jednak zapomnieć o konieczności zwrócenia uwagi na zagrożenie sanitarne i dotrzymania wszelkich wskazań, określonych przez Rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, jak również Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie sposobu przechowywania zwłok i szczątków. Do takich należą przede wszystkim zasady związane z wydobyciem, postępowanie ze zwłokami w trakcie ekshumacji oraz przewozem ich w miejsce ponownego pochówku lub do krematorium.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana