Czy kremacja jest zgodna z wiarą katolicką?
Kremacja zwłok to forma pochówku, która nie jest zakazana przez Kościół katolicki. Choć preferowaną metodą jest złożenie ciała w trumnie, to kremacja wybrana zgodnie z nauką chrześcijańską również jest dopuszczalna. Zabrania się jedynie rozrzucania prochów oraz przerabiania ich na pamiątki. Dlaczego warto zdecydować się na kremację zwłok?
Jakie przepisy regulują proces kremacji zwłok?
Zgodnie z dokumentami Watykanu kremacja zwłok jest możliwa od 1963 roku zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. W 2016 roku w instrukcji Kongregacji Nauki Wiary określono, co należy robić z prochami zmarłego. Prochy po kremacji powinny znajdować się w miejscu świętym (na cmentarzu), w szczególnych przypadkach w kościele lub na terenie do tego przeznaczonym. Zgodnie z prawem Kościoła kremacja zwłok jest w pełni dopuszczalna. Wyboru dokonują bliscy zmarłego w zależności od indywidualnych przekonań. W obecnych czasach taka forma pochówku jest również preferowana ze względów higienicznych oraz ekonomicznych. Pochówek w urnie pozwala zachować warunki higieny, zdrowia publicznego, a także zaoszczędzić miejsce na cmentarzach – którego zaczyna brakować. Bez względu jednak na wybraną formę, bardzo istotne jest właściwe przygotowanie pochówku. Sopot oferuje kompleksową pomoc w tym zakresie.
Na czym polegają kompleksowe usługi pogrzebowe i procesu kremacji?
Kompleksowe przygotowanie pochówku dotyczy m.in. odbioru ciała z domu, hospicjum, domu opieki, szpitali oraz pozostałych placówek. Profesjonalne zakłady pogrzebowe czuwają nad sprawnym przeprowadzeniem wszelkich formalności w urzędach. Pomagają również w uzyskaniu miejsca na cmentarzach w kolumbarium lub ziemnego urnowego. Zakład pogrzebowy Anioł z Sopotu proponuje również wsparcie przy wyborze wieńców, wiązanek oraz pozostałych akcesoriów pogrzebowych. Pracownicy dokładają wszelkich starań, aby wszelkie czynności związane z organizacją pogrzebu były dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych rodziny zmarłego.
Zalety kremacji zwłok
Kremacja zwłok wiąże się przede wszystkim z brakiem potrzeby opłacenie dużej ilości miejsca na cmentarzu. Spopielone prochy wyróżniają się również czystością, ponieważ sam proces kremacji przebiega w sposób bezzapachowy i bezdymny. Czynnikiem spalającym jest wysoka temperatura, a nie ogień. W trakcie kremacji nie zachodzi emitowanie szkodliwych dla atmosfery związków chemicznych z ciała zmarłego. Prochy nie zanieczyszczają również ziemi oraz wód gruntowych, co może powodować pochówek w ziemi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana