Jak w praktyce wygląda pogrzeb z kremacją?

Spis treści
- Jak wygląda procedura spopielenia zwłok?
- Jak może przebiegać ceremonia pogrzebowa z kremacją?
- Co wiąże się z kremacją i kto może ją zorganizować?
Kremacja staje się coraz częściej wybieraną formą pogrzebu, do czego przyczyniają się zarówno zmiany w panujących obyczajach, jak i fakt, że w wielu przypadkach wiąże się ona z niższymi kosztami samego pogrzebu oraz wydatkami potrzebnymi na udekorowanie miejsca pochówku. Duże znaczenie ma także znane stanowisko akceptujące kremację przez mający największe grono wyznawców Kościół Katolicki.
Jak wygląda procedura spopielenia zwłok?
Proces kremacji wiąże się z umieszczeniem ciała w specjalnej trumnie, która jest pozbawiona elementów metalowych, jednak może być równie bogato zdobiona i wykończona co tradycyjna. Przed spopieleniem ciała istnieje możliwość urządzenia dodatkowej ceremonii pożegnania, jednak nie jest to konieczne. Sama procedura kremacji zwłok polega na przemieszczeniu trumny przy pomocy specjalnego urządzenia do wnętrza komory, w której doczesne szczątki zmarłego zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury, która powoduje ich całkowity rozkład termiczny. Po tym, jak wnętrze komory zostanie ochłodzone, popioły są starannie zbierane i poszanowaniem należnym zmarłemu przenoszone do urny, w której zostaną przewiezione do miejsca pochówku.
Przeczytaj również: Dlaczego coraz więcej osób decyduje się po śmierci na kremację?
Jak może przebiegać ceremonia pogrzebowa z kremacją?
W zależności od woli zmarłego lub jego rodziny pogrzeb urny z prochami może się odbyć w obrządku religijnym albo mieć charakter świecki. W przypadku pogrzebu katolickiego jego przebieg na ogół nie odbiega od klasycznej ceremonii pogrzebowej ze złożeniem ciała do grobu ziemnego – warto wspomnieć, że urna może być umieszczona również w grobie ziemnym lub w specjalnym kolumbarium. Ze względu na jasne stanowisko Kongregacji Nauki Wiary wrażone w instrukcji „Ad resurgendum cum Christo” istnieje możliwość odprawienia pogrzebowej Mszy Świętej nad urną z prochami zmarłego w takim samym porządku jak nad trumną. Pogrzeb protestancki ma w przypadku kremacji również taki sam przebieg jak ceremonia klasyczna.
Przeczytaj również: Jak wyglądają przygotowania do kremacji?
Co wiąże się z kremacją i kto może ją zorganizować?
Trzeba pamiętać, że prochy zmarłego zgodnie z obowiązującymi przepisami kremacji muszą trafić na cmentarz. Niedopuszczalne jest przechowywanie prochów w domu czy rozsypywanie ich w jakimkolwiek miejscu. Ponieważ spopielanie zwłok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i stale rośnie liczba osób, które same decydują o tym, by po ich śmierci ciało zostało poddane kremacji, z usługi tej można skorzystać w niemal każdym zakładzie pogrzebowym, np. Firmie Pogrzebowej Piotr z Katowic, mającej również oddział w Sosnowcu, która zapewnia pełną obsługę uroczystości.
Przeczytaj również: Czy rodzina może być obecna podczas kremacji?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agawa s.c. Przedsiębiorstwo Pogrzebowe Stanisław i Łukasz Bażela
Pogrzebowe usługi
woj. małopolskie32-050 Skawina, Kazimierza Wielkiego 2
-
Horus. Całodobowy Zakład Pogrzebowy
Pogrzebowe usługi
woj. zachodniopomorskie71-073 Szczecin, Ku Słońcu 16