Jakich formalności należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

Spis treści
Śmierć bliskiej osoby to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Pomimo tak smutnych okoliczności nie można zaniedbać formalności związanych ze zgonem członka rodziny. Do jakich instytucji się zgłosić, jakie dokumenty przygotować i na jakie koszty się przygotować? Przeczytaj, aby zaoszczędzić czas i nie dokładać sobie zmartwień.
Po pierwsze: zgłoszenie zgonu
Pierwszym działaniem, jakie należy wykonać po śmierci bliskiego, jest powiadomienie o tym fakcie lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba zmarła w szpitalu lub podczas wypadku. Wtedy formalności przeprowadzają odpowiednie służby.
Medyk, który stwierdził śmierć, wystawia kartę zgonu. Należy ją przekazać do urzędu stanu cywilnego właściwego dla miejsca, w którym zmarł członek rodziny. Oprócz wspomnianego zaświadczenia trzeba przygotować także dowód osobisty zmarłego oraz własny dokument tożsamości. Kontakt z urzędem to podstawowa formalność po śmierci bliskiej osoby, którą należy przeprowadzić nie później niż 3 dni od stwierdzenia zgonu przez lekarza. Urzędnik na podstawie dostarczonych dokumentów wydaje zgłaszającemu skrócony odpis aktu zgonu.
Przeczytaj również: Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Po drugie: zasiłek pogrzebowy
Zasiłek pogrzebowy może zostać wypłacony, jeśli przynajmniej jeden z poniższych warunków zostanie spełniony.
-
Wnioskodawca jest członkiem rodziny zmarłego i jest objęty ubezpieczeniem rentowym w ZUS lub pobiera emeryturę.
-
Zmarły pobierał emeryturę lub rentę, lub spełniał warunki, by je pobierać.
-
Zmarły nie był ubezpieczony w ZUS, ale pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu ubezpieczenia.
Warto wiedzieć, że zasiłek może otrzymać nie tylko członek rodziny zmarłego, ale każda osoba lub instytucja, która zajmuje się organizacją pochówku. Może to być pracodawca, dom pomocy społecznej, a nawet gmina lub powiat
– podkreśla pracownik zakładu pogrzebowo-kamieniarskiego Gołębski.
Aby uzyskać zasiłek pogrzebowy, należy zgromadzić potrzebne dokumenty i złożyć je w ZUS. W imieniu organizatora pochówku może to zrobić także zakład pogrzebowy. Jeśli jesteś członkiem rodziny zmarłego, niezależnie od poniesionych kosztów otrzymasz 4000 zł zasiłku. Jeśli finansujesz pochówek osoby spoza rodziny, musisz potwierdzić poniesione wydatki, jednak nie otrzymasz więcej niż 4000 zł zwrotu.
Przeczytaj również: Komu należy się zasiłek pogrzebowy?
Po trzecie: pozostałe formalności
Uzyskanie aktu zgonu oraz złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy to podstawowe formalności, które należy przeprowadzić w pierwszej kolejności po śmierci bliskiej osoby. Nieco później można zająć się pozostałymi sprawami, które także są bardzo istotne. Należą do nich między innymi kwestie spadkowe, zamknięcie konta w banku czy skontaktowanie się z towarzystwami ubezpieczeniowymi, w których zmarły wykupił polisy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Usług Pogrzebowych Syjon
Pogrzebowe usługi
woj. świętokrzyskie28-200 Staszów, 11 Listopada 45
-
Hades Agnieszka Olszewska
Pogrzebowe usługi
woj. lubelskie20-325 Lublin, Droga Męczenników Majdanka 67
-
Helfa Usługi Pogrzebowe Łukasz Figiel
Pogrzebowe usługi
woj. dolnośląskie50-418 Wrocław, gen. Romualda Traugutta 62
-
Horus. Całodobowy Zakład Pogrzebowy
Pogrzebowe usługi
woj. zachodniopomorskie71-073 Szczecin, Ku Słońcu 16