Jakie dokumenty są niezbędne do organizacji pogrzebu?
Kiedy umiera bliska Ci osoba i trzeba zorganizować pogrzeb, musisz zadbać o wiele szczegółów. Samo przygotowanie dokumentów do pogrzebu może być stresujące, jeśli nie wiesz, co tak naprawdę jest potrzebne. Podejmując się zadania zorganizowania pogrzebu i udając się do zakładu pogrzebowego, musisz wiedzieć, co ze sobą zabrać. Poniższe informacje ułatwią Ci organizację w tym przytłaczającym i trudnym momencie.
Organizacja pogrzebu w kilku krokach
Przygotowanie pogrzebu zawsze wymaga od organizatora nie tylko zdobycia stosownych dokumentów. W rzeczywistości musisz także rozważyć inne kwestie w procesie planowania pogrzebu m.in.
Przeczytaj również: Na czym polega organizacja pogrzebów bezgotówkowych?
Wybrać zakład pogrzebowy,
zebrać informacje potrzebne do nekrologu,
zdecydować o rodzaju pochówku,
wybrać trumnę lub urnę,
zorganizować miejsce na pochówek,
dostarczyć ubranie dla zmarłego.
– Wiele z tych rzeczy można zorganizować szybciej z pomocą profesjonalnej obsługi w zakładzie pogrzebowym. Kluczem takiego miejsca jest odciążenie klientów z przykrych obowiązków, pomoc w załatwianiu formalności oraz otoczenie ich współczuciem, wsparciem i zrozumieniem – mówi pracownik z zakładu pogrzebowego KARAWAN.
Na początek: karta i akt zgonu
Jeśli chodzi o dokumenty potrzebne do zaplanowania pogrzebu, na początku będziesz potrzebował karty zgonu oraz aktu zgonu osoby zmarłej. Pierwszy dokument wystawiany jest przez lekarza po stwierdzeniu śmierci. Kartę zgonu wystawia szpital, jeśli zgon nastąpił w szpitalu, a w przypadku śmierci poza szpitalem - lekarz pogotowia albo lekarz rodziny. Dokument ten jest niezbędny do uzyskania aktu zgonu.
Przeczytaj również: Czy osoba niespokrewniona ze zmarłym może zorganizować jego pogrzeb?
Po akt zgonu należy udać się w ciągu trzech dni od daty śmierci bliskiej osoby do Urzędu Stanu Cywilnego, którego zadaniem jest rejestracja zgonu. Taki dokument wystawiany jest zazwyczaj na prośbę najbliższych członków rodziny zmarłego, którzy organizują pogrzeb. Do jego wystawienia konieczne jest zabranie karty zgonu oraz dowodu osobistego osoby zmarłej.
Przeczytaj również: Dodatkowe usługi pogrzebowe
Dokumenty potrzebne przy organizacji pogrzebu
Z gotowym odpisem skróconym aktu zgonu możesz udać się do zakładu pogrzebowego i przystąpić do zlecenia organizacji pochówku bliskiej osoby. Nie jest to jednak jedyny dokument, który musisz ze sobą zabrać.
Do przygotowania ceremonii pogrzebowej zakład pogrzebowy potrzebuje również dowód osobisty osoby zlecającej pochówek oraz legitymację emeryta bądź rencisty osoby zmarłej, które umożliwią pobranie zasiłku pogrzebowego do pokrycia kosztów pogrzebu. Jeśli zmarły nie podlegał ubezpieczeniu ZUS lub KRUS, należy dostarczyć własny numer świadczenia bądź zaświadczenie o byciu ubezpieczonym. W przypadku, gdy pogrzeb odbywa się poza parafią zmarłego, może być potrzebne również zaświadczenie z parafii.
Każdorazowo w razie wątpliwości warto skontaktować się z zakładem pogrzebowym, którego pracownicy zawsze służą fachową poradą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana