Najważniejsze zmiany w przepisach pogrzebowych w 2023 roku
Polski rząd ogłosił kilka zmian w przepisach dotyczących pogrzebów w 2023 roku, których celem jest modernizacja istniejącego systemu i zapewnienie łatwiejszej procedury osobom dotkniętym żałobą. Niniejszy artykuł zawiera przegląd najważniejszych zmian i ich implikacji.
Najważniejsze zmiany dotyczące pochówku
Nowe przepisy dotyczące pochówku omawiają kilka kwestii. Jedną z nich jest zdefiniowanie w ustawie pojęcia ekshumacji, balsamowania, grobu czy cmentarzu. Można w niej znaleźć między innymi informacje dotyczące miejsc, w których będą mogły powstawać nowe cmentarze, domy czy zakłady pogrzebowe.
Przeczytaj również: Czy zakłady pogrzebowe działają całodobowo?
Domy i zakłady można będzie bowiem zakładać na terenach zabudowy usługowej, co zostanie doprecyzowane na lokalnych planach zagospodarowania przestrzennego. Zmiany dotyczą zarówno pogrzebów tradycyjnych, jak i tych, które zostaną poprzedzone kremacją. Mamy z nimi do czynienia z uwagi na konieczność doprecyzowania ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku.
Przeczytaj również: Kto może transportować zwłoki z kostnicy na cmentarz?
Co należy rozumieć poprzez cyfryzację pochówków?
W Internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących tak zwanej cyfryzacji pochówków. W rzeczywistości jednak zmiany mają usprawnić proces związany z formalnościami. O ich omówienie poprosiliśmy pracownika domu pogrzebowego w Kozach:
Przeczytaj również: Dlaczego coraz więcej osób decyduje się po śmierci na kremację?
- Cyfryzacja to tak naprawdę usprawnienie procedury pogrzebowej. Chodzi tutaj o projekt zakładający wprowadzenie elektronicznej karty zgonu. Dzięki temu dane będą automatycznie przekazywane do rejestrów państwowych oraz powiązanych instytucji. Celem takich działań jest uproszczenie procedur związanych z klasyfikacją przyczyn zgonów.
Oprócz wspomnianych przez naszego rozmówcę kwestii warto wiedzieć o tym, że dostęp do elektronicznej karty zgonu będą miały takie organy, jak GUS czy GIS. Tego typu udogodnienie będzie szczególnie istotne w przypadku wyjątkowych sytuacji, na przykład takich, jak epidemia, z którą mieliśmy już do czynienia.
Kolejnym udogodnieniem ma być również stworzenie centralnej bazy danych o cmentarzach oraz miejscach pochówku. Chodzi tutaj na przykład o wyszukiwarkę i mapę grobów online. W planach jest także przeniesienie do cyfrowych baz ksiąg cmentarnych. W Internecie będzie można znaleźć listę cmentarzy historycznych oraz grobów zasłużonych, co znacząco ułatwi lokalizację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana